Dokładne sprzątanie całego mieszkania to nieodłączny element przygotowań świątecznych. Każdemu bowiem zależy, by spędzić ten wyjątkowy czas w schludnie przygotowanym mieszkaniu lub domu. Trudno jednak mówić o czystości w sytuacji, gdy – świadomie lub nie – omijamy pewne elementy sprzątania. Sprawdź 10 najczęściej omijanych miejsc, o których lepiej nie zapominać przy świątecznych porządkach.
Praktyka świątecznych porządków
Czymże byłyby święta gdyby nie porządki czynione na kilka dni przed uroczystą kolacją wigilijną? Wielu z nas traktuje ten element jako swoistą tradycję – odkurzanie, mycie okien i podłóg oraz ścieranie kurzu to nieodłączny element Bożego Narodzenia. Jest to oczywiście jak najbardziej chwalebna praktyka – w końcu nikt nie chce przyjmować gości w brudnym, zaniedbanym mieszkaniu. Problemem jest jednak kwestia ogromu prac związanych z ogólnym utrzymaniem porządku i czyszczeniem domu na błysk. Po stworzeniu listy elementów do wysprzątania można załamać ręce i w przypływie zniechęcenia poprzestajemy wyłącznie na rutynowych porządkach. Nie poddawajmy się jednak tak szybko – tym bardziej, że czyszczenie niektórych elementów to kwestia kilku minut. Sprawdź, o czym nie możesz zapomnieć podczas porządków świątecznych!
Wypierz firanki
Zapewne wszyscy z nas pamiętają, by dokładnie umyć okna z zewnątrz i od wewnątrz w każdym pomieszczeniu. Myjka, mop parowy lub wilgotna ściereczka pozwalają nam błyskawicznie uzyskać piękne, lśniące szyby. Jednocześnie zdarzy się zapomnieć o firankach, które wystarczy zdjąć z żabek i wrzucić do pralki. Tym jednym ruchem odświeżymy materiał, który zyska estetyczny wygląd, a zarazem wniesie przyjemną lekkość i aromat świeżego prania do naszego mieszkania.
Umyj piekarnik i mikrofalę
Wiele osób nie wyobraża sobie świąt bez słodkich wypieków lub aromatycznego mięsa i przepysznych pasztetów. Warto zadbać o to, by resztki jedzenia z poprzednich cykli pieczenia nie osadziły się na dnie. Pod wpływem wysokiej temperatury zaczną się one przypalać, dając przykry zapach i nieprzyjemny posmak potrawie. Podobnie z mikrofalą – nawet krótki cykl podgrzewania barszczu może skutecznie zepsuć smak potrawy, gdy resztki jedzenia zaczną się przypalać.
Przeprowadź odkamienianie czajnika
Święta Bożego Narodzenia mają miejsce w porze zimowej, nic więc dziwnego, że chętnie sięgamy po gorące kawy i rozgrzewające herbaty. Niestety, zakamieniony czajnik powoduje, że napój smakuje zwyczajnie źle, a sam osad może być groźny dla zdrowia. Warto więc wykorzystać naturalne metody i poświęcić dosłownie kilka minut na odkamienianie czajnika. Sok z cytryny, ocet, soda oczyszczona, a nawet coca-cola – tymi substancjami błyskawicznie usuniemy osad pochodzący z twardej wody!
Wypierz dywan
Odkurzanie podłogi to jedna z najpowszechniejszych i najczęściej wykonywanych czynności związanych z utrzymaniem mieszkania w czystości. Problemem jest jednak skuteczność tego czyszczenia w przypadku dywanów, szczególnie tych z gęstym włosiem. Po kilku cyklach takiego odkurzania brud zostaje wtarty wewnątrz dywanu i wbity w materiał. Aby skutecznie doczyścić naszą ulubioną wykładzinę lub dywan, należy przeprowadzić jego pranie przy pomocy specjalnych detergentów.
Wytrzep wycieraczkę
Powszechną praktyką w blokach wielorodzinnych, ale także i w domach jest wystawianie wycieraczek przed mieszkanie. Dzięki temu wszelkie błoto, kurz i inne zabrudzenia zostają przed wejściem, bez roznoszenia się pomieszkaniu. Jednak ileż ta nieszczęsna wycieraczka może przyjąć w sobie brudu, nim stanie się nieestetyczna i zniszczona? Poświęć jej chwilę swojego czasu, dokładnie ją wytrzep na trzepaku przed blokiem, a następnie zbierz zabrudzenia za pomocą odkurzacza.
Oczyść podjazd
Pozostajemy w tematyce sprzątania zewnętrznego, jednak tym razem zwracamy uwagę właścicieli domów. Podjazd, rozumiany zarówno jako chodnik, jak i część do parkowania samochodów także zasługuje na godny wygląd i odświeżenie. Być może na twoim podjeździe są nieestetyczne plamy z oleju silnikowego, przylepione gumy do żucia czy zaschnięte ślady po remoncie lub opadach atmosferycznych. Oczyść podjazd i usuń nieczystości – wszak to Twoja wizytówka, która składa się na pierwsze wrażenia.
Wypierz kanapę
Kolejny element na liście „nieoczywistych porządków” należy do rzadkości nie tylko świątecznej, ale i ogólnej. pranie tapicerki kanapy to element, który pozwala cieszyć się higienicznie czystym i estetycznie wyglądającym narożnikiem, sofą lub wersalką. Jednocześnie zabieg ten przedłuża żywotność obicia, dzięki czemu kanapa będzie służyć przez wiele lat. Warto więc podjąć się prania kanapy, jednocześnie pamiętając o zastosowaniu właściwych preparatów i odpowiednich narzędzi do sprzątania.
Wyczyść tapicerkę foteli
Pranie tapicerki foteli to – obok czyszczenia kanapy – kolejny rzadko sprzątany element w zdecydowanej większości domów. Podobnie jak w przypadku kanap, tak i tu regularne czyszczenie tapicerki pozwoli na zachowanie mebli w świetnej kondycji. Dokładnie wypierz tapicerkę i obicie fotela, pamiętając jednocześnie o wyczyszczeniu takich elementów jak metalowe nóżki czy drewniane części konstrukcyjne. Jeśli nie wiesz, jak do tego się zabrać, koniecznie sprawdź nasz artykuł „Jak i czym wyczyścić krzesła tapicerowane”!
Oczyść klosze lamp
Siedzisz już na czystej kanapie, delektujesz się smakiem świątecznych pierniczków, w tle wisi śnieżnobiała firana. Patrzysz ku górze, a tam zakurzony klosz na suficie, który posiada mnóstwo ciemniejszych punktów i okolicznych zabrudzeń. Te ciemne punkty to martwe owady, które – powiedzmy sobie szczerze – nie wyglądają estetycznie i nie należą do higienicznych, pożądanych dodatków w domu. Pamiętaj, by ostrożnie zdjąć klosze lamp i oczyścić je wilgotną ściereczką i preparatem do czyszczenia kurzu.
Usuń zbędne rzeczy z piwnicy lub garażu
Zapewne część osób nie zaliczy tego punktu do klasycznych form sprzątania świątecznego, ale umówmy się – jak nie teraz, to kiedy? Mankamentem wielu domów jest fakt, że garaż lub piwnica z czasem zamieniają się w składowisko niepotrzebnych rzeczy. Aby zapobiec stworzeniu rupieciarni, warto przed świętami zejść do piwnicy i garażu w celu zapakowania i wyniesienia zbędnych rzeczy. Jeśli są to sprawne sprzęty, warto je wyczyścić i sprzedać na wyprzedaży garażowej lub oddać potrzebującym.
Czy warto prosić o pomoc?
Wielu z nas decyduje się na samodzielne sprzątanie, a ewentualne zaangażowanie w pomoc odbywa się wewnątrz domowników. Problem pojawia się jednak, gdy grozi nam niedoczas, obowiązki się zaczynają kumulować i musimy wybierać, co zrobić w pierwszej kolejności. Tutaj pomocna okaże się pomoc fachowców – firm sprzątających, które odciążą Cię w najbardziej uciążliwych pracach. Prace takie jak pranie dywanów lub czyszczenie tapicerki foteli i kanap możesz powierzyć specjalistom, sam w tym czasie zajmij się łatwiejszymi pracami – myciem piekarnika czy odkamienianiem czajnika. Taką formę pomocy docenią także seniorzy, osoby samotne i schorowane, które nie mają zdrowia do tak intensywnego sprzątania. Nie obawiajmy się więc prosić fachowców jak pomoc, a ewentualne wydatki potraktujmy jako inwestycja w piękne święta.