Meble tapicerowane stanowią wspaniałą ozdobę salonu, sypialni czy gabinetu, jednocześnie gwarantują komfortowe użytkowanie. Nic więc dziwnego, że chętnie z nich korzystamy i chcemy, by służyły nam możliwie długo. Aby tak się stało, konieczna jest regularna pielęgnacja i czyszczenie kanap, narożników, foteli i innych elementów. Pranie tapicerki – mebli tapicerowanych to podstawowa forma sprzątania, która wymaga przemyślanego działania. Dzisiejszy wpis odpowie na pytanie, jak prawidłowo czyścić meble tapicerowane.
Meble tapicerowane – piękno i trwałość…
Meble tapicerowane praktycznie nie wychodzą z mody – stanowią swoistą klasykę gatunku, która dopełnia ogólnej aranżacji wnętrza. Nowoczesne, luksusowo urządzone wnętrza chętnie sięgają po obicia ze skóry, zaś klasyczne, romantyczne style po tapicerkę materiałową. Odpowiednio dobrane meble wspaniale zdobią pomieszczenie tworząc harmonijną spójność z motywem przewodnim w dekoracji wnętrza. Sofa, krzesło czy pufa to nie tylko piękno – to przede wszystkim walor użytkowy gwarantujący komfortowe korzystanie z mebla. Miękkość tkaniny obiciowej dodatkowo wprowadza nas w przyjemny nastrój i pozwala nam zrelaksować się po ciężkim dniu pracy. Co warto zauważyć, odpowiednio wykonana i prawidłowo użytkowana tapicerka nie rozpruwa się, nie traci swojego koloru ani nie odkształca się. To odsłania kolejny plus mebli tapicerowanych – ich trwałość, którą można liczyć w dziesiątkach lat.
… ale też i obowiązek
Należy mieć na uwadze, iż każdy mebel tapicerowany stopniowo się zużywa, przez co traci on swoje naturalne piękno. Efekt ten przyspieszamy zaniedbując obowiązki względem tapicerki, takie jak pranie, czyszczenie czy odkurzanie. Umiejętna pielęgnacja mebla z kolei przedłuży żywotności naszej ulubionej sofy, wygodnego fotela czy komfortowego narożnika. Takie regularne sprzątanie powinno odbywać się minimum raz w tygodniu, a finalny efekt pozytywnie zaskoczy każdą osobę. Zaniedbując ten obowiązek sprawiamy, że brud, kurz i przebarwienia wnikają w tapicerkę, przez co sprzątanie w późniejszym terminie może być niezwykle uciążliwe. Niektóre wyjątkowo uporczywe zaschnięte plamy mogą się okazać niemożliwe do wywabienia i konieczne będzie korzystanie z usług specjalistycznych pralni mebli. Warto więc we własnym zakresie pamiętać o meblach przy okazji cotygodniowych porządków w domu.
Od czego rozpocząć pranie mebli tapicerowanych?
Na samym początku należy określić, jaki rodzaj tapicerki znajduje się na naszym meblu. Bez tego kroku nie będzie możliwe dobranie odpowiednich specyfików do czyszczenia, który przy jednych obiciach pomoże, a przy drugich narobi szkód. Producent zazwyczaj określa rekomendowane preparaty do sprzątania, ale jeśli tego nie zrobił, to z pewnością napisał, z jakim obiciem mamy do czynienia. Kolejnym krokiem będzie podzielenie mebla na partie, które kolejno będziemy sprzątać. Nakładanie preparatu na całą sofę nie ma sensu, gdyż część środka wsiąknie lub zwietrzeje i pranie okaże się nieskuteczne. Najlepsze będzie dzielenie mebla zgodnie z zasadą „od najwyższej do najniższej partii”, by sprzątanie było maksymalnie efektywne. Nie należy zapominać o drewnianych i metalowych elementach mebla, chociażby takich jak nóżki. Te części z reguły nie są widoczne, nie oznacza to jednak, iż można je pomijać przy sprzątaniu.
Preparaty do czyszczenia mebli tapicerowanych? Ostrożnie!
Współczesny rynek chemiczny oferuje wiele preparatów, które mogą posłużyć do czyszczenia mebli tapicerowanych. Należy jednak pamiętać o kilku prostych zasadach dobierania produktu do tapicerki. Przede wszystkim należy zapoznać się z zaleceniami producenta, o czym pisaliśmy w poprzednim akapicie. Często są tam adnotacje typu „nie stosować preparatów z substancją XYZ”, „czyścić za pomocą lekko wilgotnej ściereczki”. Należy unikać uniwersalnych płynów czy chusteczek nasączanych – tymi preparatami najczęściej nie doczyścimy mebli, a niekiedy nawet uszkodzimy tapicerkę. Jeśli decydujemy się na nowy środek czyszczący, warto wypróbować go najpierw w niewidocznym miejscu, na przykład w dolnym rogu oparcia. Jeśli okaże się, że nowy nabytek powoduje odbarwienia, unikniemy znacznych strat i oszczędzimy zaplamień na siedzisku, oparciu czy podłokietniku. Na szczęście istnieją sprawdzone i znacznie łagodniejsze sposoby na czyszczenie tapicerki, a także pranie mebli tapicerowanych.
Pranie mebli tapicerowanych domowymi sposobami
Jeśli masz w domu podstawowe detergenty, takie jak proszek do prania lub płyn do mycia naczyń, ściereczkę, odkurzacz i sodę oczyszczoną, możesz samodzielnie wyczyścić większość mebli. Pamiętaj, by przed rozpoczęciem faktycznego prania tapicerki dokładnie odkurzyć mebel – w ten sposób unikniesz wcierania brudu. Przy tapicerkach z włosiem użyj sody oczyszczonej – rozsyp cienką warstwę proszku na powierzchni mebla. Po upływie około 1,5 – 2 godzin odkurz dokładnie cały mebel; soda oczyszczona zwiąże zanieczyszczenia, kurz i brud z mebla. Kolejnym etapem będzie czyszczenie na mokro, do którego użyjesz roztworu letniej wody z płynem do naczyń lub proszkiem do prania. Lekko zwilż ściereczkę w przygotowanym preparacie i delikatnymi ruchami rozprowadź preparat po powierzchni tapicerki. Następnie osusz mebel przy pomocy suchej ściereczki z mikrowłókna lub łagodnego strumienia chłodnego powietrza z suszarki do włosów. Nie trzyj tapicerki „na siłę”, nie czyść mebla „pod włos” i nie używaj przedmiotów z szorstką powierzchnią, np. druciaka. Użycie siły, „rozczochranie” materiału mebla lub stosowanie szorstkich powierzchni łatwo uszkodzi mebel.
Usługi prania i czyszczenia mebli tapicerowanych
Niektóre zabrudzenia bywają na tyle silne, że domowymi sposobami nie doczyścimy mebla. Podobnie bywa w sytuacji nierozważnego sprzątania lub całkowitego zaniechania tej czynności przez dłuższy czas. Do zadań specjalnych warto zatrudnić firmę świadczącą usługi czyszczenia i prania mebli tapicerowanych. Doświadczone osoby wyposażone w specjalistyczny sprzęt i odpowiednie detergenty pomagają w kłopotliwym doczyszczaniu tapicerek. To szczególnie dobre rozwiązanie w sytuacji, gdy natłok codziennych obowiązków skutecznie pochłania czas i energię na inne aktywności niż sprzątanie. Nie tylko „młodzi zabiegani” docenią taką usługę – również seniorzy, którzy nie są w pełni sił także odczują ulgę przy porządkach domowych. Istotnym faktem zlecenia usług prania mebli tapicerowanych jest nie tylko oszczędność czasu, ale i stosunkowo niski koszt. Kupując preparaty do czyszczenia mebli, z pewnością zostawimy kilkadziesiąt, a nawet kilkaset złotych w sklepie. Za niewiele większe pieniądze otrzymujemy kompleksową usługę prania mebli tapicerowanych. Warto więc oszczędzić sobie trudu i rozważyć opcję zlecenia czyszczenia fachowcom.