Pranie tapicerki przed świętami – dlaczego warto?

Czysta Panda Artykuły

Każdy z nas posiada w swoim mieszkaniu sofę, narożnik lub wersalkę, na którym można wygodnie zasiąść z całą rodziną. Niektórzy także posiadają fotele lub krzesła – czy to w jadalni, czy w salonie doskonale łączą walor użytkowy z ozdobnym. Aby jednak cieszyć się tymi meblami przez wiele lat i zarazem zachować ich piękny wygląd, konieczne jest jej regularne czyszczenie. Porządki świąteczne to doskonała okazja, by zlecić pranie tapicerki fotela lub kanapy. Poznaj powody, dla których warto w ten sposób wyczyścić mebel!

Pranie tapicerki – na czym polega?

Pod pojęciem prania tapicerki kryje się tak naprawdę szereg rozmaitych czynności, które mają na celu dokładnie wyczyścić obicie mebla. Sofa, kanapa, fotel czy pufa poddaje się działaniu odpowiednich preparatów, które absorbują nawet głęboko wtarty brud. Kluczowy jest dobór środków – nie każda tkanina może być czyszczona wybranym środkiem, a nierozważne użycie preparatu może przynieść więcej szkody niż pożytku Istotne jest także, by po zakończonym procesie prania tapicerki dokładnie zebrać chemikalia i środki czyszczące. Jeśli się zaniedba końcowe oczyszczanie, resztki chemii mogą wyżreć materiał tworząc plamy, popalenia i odbarwienia. Proces wydaje się być skomplikowany, jednak niesie ze sobą ogrom korzyści, a przy odrobinie chęci i zapału można samodzielnie przeprowadzić pranie mebli tapicerowanych.

Skuteczne i dogłębne czyszczenie

Podstawową i najważniejszą zaletą prania mebli tapicerowanych jest dokładne oczyszczenie obicia mebli nawet z głęboko wtartego brudu. Powszechnie praktykowane metody czyszczenia mebli ograniczają się do starcia kurzu, ewentualnie przejechania powierzchni odkurzaczem ze szczotką. Jaka jest skuteczność takiego procesu? Niemal żadna – ścieramy tylko brud powierzchniowy, podczas gdy faktycznie wbite zabrudzenia zostają dodatkowo wtarte w materiał. To trochę tak, jakbyśmy umyli głowę szamponem i oczekiwali, że spływające mydliny po plecach, brzuchu i barkach dokładnie wyczyszczą nasze ciało. Systematyczne pranie tapicerki pozwala skutecznie oczyścić nawet najgłębsze warstwy materiału z trudnych do usunięcia zabrudzeń.

Przedłużona żywotność tkaniny

Regularne użytkowanie jakiegokolwiek przedmiotu – czy to patelni, czy spodni, czy samochodu – powoduje jego zużycie. Nie inaczej jest w przypadku tapicerki meblowej, która z czasem traci swój kolor, odkształca się i staje się nieprzyjemna w dotyku. Zaniedbane i niedokładnie sprzątane obicie zużywa się znacznie szybciej i już po kilku latach wygląda co najmniej nieestetycznie. Regularne pranie i czyszczenie tapicerki meblowej sprawia, że brud nie staje się częścią kanapy, a co za tym idzie – materiał nie odkształca się, nie traci koloru i nie pojawiają się na nim przebarwienia. Zadbana sofa, fotel czy pufa może służyć nawet przez kilka pokoleń i to bez pomocy stolarza-tapicera! Regularne i systematyczne czyszczenie obicia przedłuża żywotność tkaniny o kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat.

Antyalergiczne rozwiązania

Każdy alergik wie, jak trudne bywa zlokalizowanie źródeł alergenów w niektórych sytuacjach. Doświadczyli tego szczególnie Ci, którzy są uczuleni na roztocza, kurz, pleśń oraz pyłki drzew i traw. Wszystkich tych alergenów możesz doświadczyć w materiale obiciowym kanapy, fotelu lub krzesła, które nie było regularnie prane. Jak więc łatwo się domyślić, systematyczne czyszczenie i pranie tapicerki meblowej działa antyalergicznie. Chemikalia używane w procesie prania nie tylko absorbują brud, „wyciągając” go z głębokich partii materiału, ale także eliminują alergeny. Aby spotęgować ten efekt, można zlecić ozonowanie pomieszczenia, które wyniszczy wszelkie drobnoustroje i alergeny z powietrza. Alergicy z pewnością odczują różnicę w komforcie oddychania i funkcjonowania po kontakcie ze świeżo wypraną i dokładnie wyczyszczoną tapicerką.

Pranie tapicerki – samemu czy ze specjalistami?

Kilka akapitów wcześniej wspomnieliśmy, że pranie tapicerki można przeprowadzić samodzielnym nakładem sił. Problem polega na tym, że nieprawidłowo wykonane pranie tapicerki meblowej może przynieść znacznie więcej strat. Niestety, proces samodzielnego czyszczenia obić meblowych nie należy do najłatwiejszych i bardzo łatwo popełnić kosztowny błąd. Należy także pamiętać o zapleczu technicznym, którymi dysponuje „przeciętny Kowalski”, a jakie ma specjalistyczna firma sprzątająca. Pianki do prania czy ściereczki nawilżane z odkurzaczem nigdy nie będą tak skuteczne, jak certyfikowane i dedykowane chemikalia połączone z profesjonalnym, niezwykle kosztownym sprzętem. Warto więc zdać się na profesjonalną, doświadczoną kadrę, która błyskawicznie wykona usługi prania tapicerki meblowej.

Powierz pranie tapicerki firmie sprzątającej!

Zatrudnienie specjalistycznej firmy do czyszczenia tapicerki meblowej to rozsądny ruch, który niesie ze sobą szereg benefitów. Najważniejszą korzyścią jest oszczędność czasu i energii, co jest szczególnie ważne dla osób wiecznie zapracowanych oraz seniorów z mniejszymi pokładami sił. Podczas gdy specjaliści zajmą się Twoją kanapą lub fotelem, Ty możesz odpocząć i zająć się swoim hobby lub spędzić czas ze znajomymi. Kolejną zaletą jest profesjonalizm i wysoka jakość usług – specjalistyczny sprzęt i odpowiednio dobrane chemikalia to gwarancja, że Twoje meble będą idealnie wyczyszczone. Nie można zapomnieć też o finansowym aspekcie tego przedsięwzięcia – to po prostu się opłaca. Zakup środków piorących i podstawowych narzędzi „na własną rękę” okaże się porównywalny do zlecenia kompleksowego prania tapicerki. Czy nie warto przeznaczyć tych pieniędzy na znacznie pewniejsze, skuteczniejsze i wygodniejsze rozwiązanie?